Bejelentés: 68 éves férfi, lakásán, hozzátartozó nem tudja ébreszteni, telefonos CPR folyik
Körülmények: a riasztást késő délutáni órákban kapjuk, megyeszékhelyi mentőállomástól 8 percre lévő helyszínre. Mentőtisztként töltjük szolgálatunkat, 5.5 végzettségű mentőápolóval és ápolói képesítéssel is rendelkező gépkocsivezetővel.
Biztonságos helyszínen, légzés-keringés nélküli beteget találunk, újraélesztést kezdünk. A monitoron asystolia látható. A reverzibilis okok felismerése, kezelése mellett, mindvégig hatásos mellkasi kompressziók és lélegeztetés mellett nem tapasztalunk ritmusváltozást, végig asystoliát észlelünk, az EtCO2 érték végig <10 Hgmm. 30 perc ALS-t követően a mentőegység tagjaival egyetértésben a beavatkozásainkat felfüggesztjük.
Ki állapíthatja meg a halál tényét?
Válasz és megbeszélés A halál beálltának megállapítása ≠ halottvizsgálat. 351/2013. (X. 4.) Korm. rendelet alapján a halál tényének megállapítására a helyszíni halottvizsgálatot végző orvos, a helyszínre legrövidebb idő alatt hívható orvos, a helyszínre érkezett mentőegység orvosa, valamint mentőtisztje jogosult. Ezzel szemben a halottvizsgálatot csak orvos végezheti (halottvizsgálat: a halál tényének és idejének megállapítása, a halottszemle, a kórbonctani vizsgálat, a hatósági és igazságügyi boncolás, valamint ezek eredményének megállapítása).
Hogyan végezzük el a halál tényének megállapítását?
Válasz és megbeszélés Az ALS felfüggesztését követő döntés után megítéljük a beteg reakciókészségét, 10 másodpercig légzést-keringést vizsgálunk. Ritmuscsíkot húzunk le (2 db-ot), lehetőség szerint legyen látható az I-II-III. elvezetés (de minimum 2 elvezetés). Amennyiben nem találunk légzést és keringést, valamint a monitoron változatlanul asystoliát látunk a további beavatkozásoktól eltekinthetünk. Szükséges ezalatt a teljes testet megtekinteni, sérüléseket egyéb elváltozásokat keresve.
A monitort a betegen hagyva 15 perc múlva újra elvégezzük a fent említett vizsgálatokat (beleértve a 2 db ritmuscsík elkészítését is) és változatlan eredmény birtokában megállapítjuk a halál tényét.
A szükséges vizsgálatok elvégzését és a halál tényének megállapítását követően a mentőegység vezetőjeként a halálhír közlését végezzük el. A helyszínen az elhunyt felesége tartózkodik. Nyugodt helyet keresünk, a hozzátartozót leültetjük, felkészülünk arra, hogy összeeshet, támogatásra szorul majd.
Hogyan közöljük a halálhírt?
Válasz és megbeszélés
Mit szabad ilyenkor mondani?
Válasz és megbeszélés
Mit NEM szabad ilyenkor mondani?
Válasz és megbeszélés
A nonverbális kommunikációnk (arc/testbeszéd, hanglejtés, hangerősség stb.) jelentősége felértékelődik, nagyon sokat befolyásolhatja a halálhír közlésének minőségét (akár negatív, akár pozitív irányban).
Mire figyeljünk a nonverbális kommunikációnkkal kapcsolatban?
Válasz és megbeszélés
Milyen dokumentáció kitöltése szükséges?
Válasz és megbeszélés
A helyszínen idegenkezűségre utaló jel nincs, a halálozással kapcsolatban kétséges körülmény, rendkívüli halál esete nem merül fel, így karhatalom segítségét nem kérjük. A hozzátartozó az elhunyttal marad.
Milyen további teendőnk van még?
Válasz és megbeszélés
Források:
- 351/2013. (X. 4.) Korm. rendelet a halottvizsgálatról és a halottakkal kapcsolatos eljárásról.
- Temesvári P, Hetzman TL: Helyszíni halálesettel kapcsolatos mentőorvosi dokumentációs feladatok. HEMS eljárásrend. Magyar Légimentő Nonprofit Kft. 2016.
- OMSZ Pszichológiai és Mentálhigiénés Csoport (Kovács Petra)