Bejelentés: mellkasi fájdalommal rendelkező, nehézlégző férfi beteg, 49 éves
Körülmények: hajnali órákban, nagyváros mentőállomásáról történik a riasztás, esetkocsi mentőtisztjeként töltünk szolgálatot.
Esetkocsival belvárosi lakás, 3. emeletére érkezünk. Egy idős nő vár minket az ajtóban, érdemi információval nem tud szolgálni. A helyszín biztonságos, felszereléseink (AB és CD táska, monitor/defibrillátor, motoros leszívó) nálunk, gumikesztyű rajtunk. Belépve a lakásba, egy bal oldali félhomályos szobában, szűk helyen, széken ülve találunk egy verejtékező, sápadt, felületesnek imponáló légzéssel rendelkező beteget, csukott szemmel (társszervek értesítése jelenleg nem merül fel).
Mire gondolunk, mi merül fel bennünk először?
Válasz és megbeszélés A beteget megközelítve felmerül a kritikus állapot lehetősége, adott esetben a keringésmegállás is (gaspoló légzés?). Gyors körültekintéssel mérjük fel a lehető legnagyobb helyiséget, ahová minél hamarabb érdemes a beteget kimenteni, és biztosítsuk a 360 fokos körüljárást. 360°-os hozzáférés biztosítása elősegíti a párhuzamos tevékenységek minél hamarabbi elvégzését, ezáltal lényegesen csökkenteni tudjuk a beavatkozásokig eltelt időt, valamint a helyszíni időt.
Belépve a szobába, megszólítjuk a beteget, aki kinyitja a szemét, és elmondja, hogy kifejezetten erős mellkasi/háti fájdalma van, nem érzi jól magát, gyenge. AVPU: A. A légzése jelenleg nem felületes, megtekintéssel azonban magasabb légzésszámmal rendelkezik.
Milyen diagnózis jut eszünkbe jelen információk alapján?
Válasz és megbeszélés A teljesség igénye nélkül:
A szobában maradás mellett döntünk, tekintve, hogy a beteg nem engedi a mozgatását, erős mellkasi fájdalma van továbbra is, emellett a lakás többi helyisége sem ad alkalmasabb teret a betegellátáshoz. A szűk helyen a beteg vizsgálata nehézkes, ABCDE elveknek megfelelően megvizsgáljuk, nagyáramlású oxigént helyezünk fel (15 l/perc), SpO2-, EKG- és vérnyomásmérés monitorozása történik. A következő paramétereket találjuk:
A: átjárható, mondatokban beszél
B: 20/perc légzésszám, SpO2: 99%, légzési segédizmokat nem használja, tüdő felett érdes sejtes alaplégzés, pangásos szörtyzörejeket, egyéb zörejeket nem hallunk, bőre hűvös, verejtékes, cyanosis nem látható
C: 80/perc, jól tapintható radialis pulzus, RR: 120/80 Hgmm mko. karon, monitoron: 80/perc sinus ritmus, keskeny QRS-sel, CRT: 5 mp
D: GCS: 15, neurológiai gócjel nincs, pupillák eltérés nélkül. VC: 6,2 mmol/l.
E:
- SAMPLE:
- S: ma hajnalban kezdődő erős mellkasi/háti fájdalom, verejtékezés, gyengéség, általános rosszullét.
- A: nem tud róla
- M: gyógyszert nem szed
- P: nagyobb betegsége nincs
- L: este evett utoljára
- E: nehézlégzése nincs, láza nem volt, hasmenése volt hajnalban, véresnek, feketének nem látta. Ezzel összefüggésben alhasi görcsös fájdalma van. Rendszeresen dohányzik.
- T: 36,5 Celsius fok
- Egyéb fizikális eltérés nincs, lábai nem dagadnak, hasa megtapintással békés, min. alhasi fájdalmat jelez.
Az első EKG a következő képet mutatja:
Milyen diagnózis jut eszünkbe jelen információk alapján?
Válasz és megbeszélés A kiterjedt ST-elevatiók és a panaszok alapján a következő diagnózisok juthatnak eszünkbe:
A beteg fájdalma ekkor önmagától enyhül. A hajnal óta fennálló panaszok is intermittálóan jelentkeztek, hol erősen, hol gyengébben.
Ezután pár másodperces/perces eltéréssel a következő EKG-k készülnek: Megj.: bizonytalan esetben mindig javasolt a betegről sorozat EKG-k készítése.
Milyen fájdalomcsillapítás javasolt?
Válasz és megbeszélés VAGY
Mi legyen a következő terápiás lépés, milyen célintézményt válasszunk?
Válasz és megbeszélés
A beteget mentőbe helyezzük és további opiát fájdalomcsillapítás, valamint teljeskörű monitorozás mellett a transzportra felkészülünk. A beteg újravizsgálata során a következőket észleljük:
A: átjárható, mondatokban beszél
B: 16/perc légzésszám, SpO2: 99%, légzési segédizmokat nem használja, tüdő felett érdes sejtes alaplégzés, pangásos szörtyzörejeket, egyéb zörejeket nem hallunk, bőre továbbra is hűvös, de nem verejtékes, cyanosis továbbra sem látható
C: 70/perc, jól tapintható radialis pulzus, RR: 120/80 Hgmm, monitoron: 70/perc sinus ritmus, keskeny QRS-sel, CRT: 3 mp
D: GCS: 15, neurológiai gócjel nincs, pupillák eltérés nélkül.
Panaszai jelentősen csökkentek, verejtékezése megszűnt, mellkasi fájdalma is csökkenőben.
Indulást követően a monitoron kapcsolt kamrai extrák jelennek meg. A beteg panaszt nem jelez. További monitorozás mellett kamrafibrilláció jelenik meg, a beteg azonban továbbra is közel panaszmentes, tudata hozzáférhető, beszélget.
Mi a következő teendő?
Válasz és megbeszélés Megj.: A keringésmegállást követően nem feltétlenül van azonnali tudatvesztés, akár 10-20 mp-ig is megtartott tudata lehet a betegnek, annak ellenére, hogy már nincs keringése! Ez ne tévesszen meg minket, azonnal cselekednünk szükséges!
Végkifejlet
B: 16/perc légzésszám, SpO2: 99%, légzési segédizmokat nem használja, tüdő felett érdes sejtes alaplégzés, pangásos szörtyzörejeket, egyéb zörejeket nem hallunk, bőre továbbra is hűvös, de nem verejtékes, cyanosis továbbra sem látható
C: 70/perc, jól tapintható radialis pulzus, RR: 120/80 Hgmm, monitoron: 70/perc sinus ritmus, keskeny QRS-sel, CRT: 3 mp
D: GCS: E3M6V4, neurológiai gócjel nincs, pupillák eltérés nélkül. A történtekre nem emlékszik.
Kórházi diagnózis Jobb domináns coronaria-rendszer. LAD proximalis subtotalis és distalis szignifikáns szűkülete, melyet 2x stent beültetésével kezeltek.
Az eset teljesen valós történet.
További kérdések, megjegyzések esetén állunk rendelkezésetekre a kommentekben, vagy akár privát üzenetben is.
Felhasznált források:
- Berényi T, Gőbl G, Hetzman TL, Petróczy A, Rotyis M, Sóti Á, Temesvári P: A prehospitális betegvizsgálat szabványos eljárásrendje. Országos Mentőszolgálat, 2015.
- European Resuscitation Council, Magyar Resuscitatios Társaság, Erőss A, Petróczy A: Postresuscitatiós ellátás. HEMS eljárásrend. Magyar Légimentő Nonprofit Kft. 2016.
- Az Európai Resuscitatios Társaság (ERC) és a Magyar Resuscitatios Társaság (MRT) Újraélesztés Ajánlása (fordította: Nagy Ferenc, dr. Szabó-Némedi Noémi)
Visszajelzés: Egy tachycardia margójára... - Országos Mentőszolgálat Orvosszakmai és Oktatási OsztályOrszágos Mentőszolgálat Orvosszakmai és Oktatási Osztály